24 Lis

Jaká tuhost je ideální pro zdravotní matrace?

Tuhost matrací lze definovat v rozsahu 1 až 7, kdy číslo 7 označuje extra tvrdé matrace. Obecně platí, že tvrdší matrace upřednostňují mladší, a měkčí matrace starší lidé. Plusem tvrdších matrací je i jejich delší trvanlivost.

Z průzkumu vědců publikovaného před několika lety v časopise Sleep Health vyplynulo, že nejlepší pro pohybový aparát jsou středně tuhé matrace. K jeho závěrům se přiklánějí i čeští odborníci. Hodně tvrdá matrace může omezovat krevní oběh a příliš měkká matrace zase vytváří nepohodlný, pro záda nezdravý „lavor“. I zde platí jako leckde jinde – zlatý střed!

Jaká tuhost zdravotní matrace – to je otázka, která se odvíjí i od váhy spáče
Menší váhy skončí vždy u středně tuhých matrací

Farao, Horse Active, Memory Comfort – zdravotní matrace pro široké spektrum uživatelů

Mimořádně pohodlná je 27 cm vysoká česká zdravotní matrace Farao se střední tuhostí 5. Obsahuje přírodní latex, kokosová vlákna a vysoce ohebnou studenou pěnu. Dokonale odvětrává a lze ji využít i ke spaní přímo na zemi. V tomto případě ji ovšem podložte alespoň jednoduchým roštem a častěji okolo ní uklízejte.

Žádané zdravotní matrace jsou také Horse Active s koňskými žíněmi a Memory Comfort. S oběma získáte stupně tuhosti 4 a 5 (z každé strany jiný – na výběr). V sortimentu českého výrobce MPO-matrace samozřejmě naleznete i extra tvrdé matrace se stupněm 6 a 7 (modely XXL, Hortenzie, Penelope…). 

Výměna proleželé matrace za tužší se neobejde bez zvykání

Spaní na tužších matracích propaguje na webu Medicinman.cz lékařka Dana Maňasková, která uvádí: „Počítejte s tím, že změna měkké matrace za tužší vyžaduje jakousi adaptaci provázenou i bolestí zad. Naštěstí ne každý to považuje za nezdravé. A kdo opravdu zuby nehty potřebuje tvrdou matraci? Především ženy, které již nejsou jako peříčko a přitom trpí hypermobilitou, nedostatkem vitamínu D nebo zvýšeným odvápňováním kostí. Ti ostatní to možná díky své pevně stavbě těla nepocítí tak jasně. Ale to neznamená, že jim měkká matrace nemůže nenápadně škodit celý život nebo od určitého věku.“

Výrobce českých matrací Milan Obid doplňuje: „Tvrdá matrace je nutností pro uživatele vážícího více než 90 kg. Ve spolupráci s ortopedy jsme uvedli na trh matrace pro vysoké váhy, na nichž si odpočinou i lidé, které trápí nadváha.“

Co říci na závěr? Při výběru matrace posuďte kromě tuhosti a nosnosti i její výšku. Z vyšší, ortopedem schválené matrace se totiž mnohem lépe vstává.