10 Čvc

Zdravotní matrace jako prevence bolestí zad

Certifikované zdravotní matrace doporučené ortopedem nejenže pomáhají léčit již stávající bolesti zad, ale také dokáží předejít jejich vzniku. Díky speciální konstrukci dokonale podpírají tělo a udržují páteř v přirozené poloze. Jsou balzámem na vaše bolavá záda. 

Všechny zdravotní matrace musí být testované pro alergiky, ekzematiky či astmatiky. Základem je, aby se v nich nevytvářeli plísně ani škodlivé mikroorganismy. Mezi nejlepší materiály zdravotních matrací patří přírodní latex, kokosová vlákna, koňské žíně, mořská tráva a BIO pěna. Při výběru zdravotních se zaměřte také na tvrdost, výšku, potahy a doporučené rošty.

Poradila nám Martina Štefaníková, specialistka na zdravotní matrace, která čerpala z bohatých zkušeností z poradny pro zdravá záda.

Zdravotní matrace pro operaci bederní páteře.
– Doporučuji matrace s koňskými žíněmi o dostatečné tuhosti a výšce dle věku

Sháníme matraci pro babičku, která má potíže s klouby a páteří, špatně se jí vstává. Potřebovala bych tedy nějakou kvalitní matraci, která je i pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.
– V tomto případě doporučuji podívat se na latexové matrace, je to nejlepší volba pro dlouhodobě ležícího člověka. Mnoho spokojených zákazníků ve vyšším věku si je chválí. Latexové matrace bych doporučila i z důvodu komfortní výšky.  Kromě dobré matrace využívám i anatomický polštářek, který mi opravdu v noci uleví, k tomu občas přidám masáž a opravdu se cítím dobře.

Další tipy pro zdravá záda

Záda celé populace dnes ohrožuje nedostatek pohybu, špatné sezení a celková zátěž. Jako účinné preventivní cvičení se jeví například jóga, kterou lze provádět i vsedě na kancelářské židli. Nejvíce zádům prospívá „obyčejná“ chůze – můžete-li, choďte do práce alespoň částečně pěšky. Pouhé 2 km denně dají za měsíc už přes 40 km! Doporučujeme využívat k chůzi každou volnou chvíli a příležitost. To všechno jsou kromě pevné vůle dobří spojenci zdravotních matrací v boji proti bolestem zad.